چهارشنبه 11 خرداد 1390 - نمايش : 3346 نسخه چاپی

  گزارش جلسه بررسی و نقد "تیتر سوم"
متاسفانه ورزش، خاصه فوتبال در کشور، به قدری با حواشی و مسایل غیر جدی و سیاست گذاری های خنده آور درآمیخته است که خواننده خبرهای ورزشی، حتی هنگام خواندن خبرهای جدی نیز، گاه در تشخیص مرز واقعیت، طنز و تخیل در می ماند.

متاسفانه ورزش، خاصه فوتبال در کشور، به قدری با حواشی و مسایل غیر جدی و سیاست گذاری های خنده آور درآمیخته است که خواننده خبرهای ورزشی، حتی هنگام خواندن خبرهای جدی نیز، گاه در تشخیص مرز واقعیت، طنز و تخیل در می ماند.

 

ابوالفضل زرویی نصرآباد، شاعر، پژوهش گر و طنز پرداز درباره کتاب تیتر سوم که یادداشت های محمود خیرخواه، درباره فوتبال است، با ذکر این مطلب، افزود:« تیتر سوم، عنوان مجموعه یادداشت های آقای محمود خیرخواه است که با محوریت ورزش فوتبال و حواشی مرتبط با آن به نگارش درآمده، گرچه ایشان در نگارش این مجموعه، به هیچ روی مدعی طنزآوری و طنزپردازی نیست، اما خواننده نکته یاب، با قدری تامل و درنگ، می تواند رگه های درخشان طنز را در این اثر کشف کند و از آنها لذت ببرد.»

 

وی با ذکر این نکته که شاید مهم ترین شاخصه طنازانه در این اثر، قالب و فرم بیانی است، گفت:« چیدن مقدمات منطقی، برای نقد فضای غیر منطقی حاکم بر فوتبال ایران، روشی هوشمندانه برای بیان تناقض هاست.»

 

زرویی نصرآباد، ادامه داد:« متاسفانه در كشورما هنر و تكنولوژي‌هاي وارداتي پس از مدتي به ابتذال كشيده شدند، البته مبتذل به معناي مسخره گرفته شدن آن موضوع است. فوتبال نيز از جمله اين موارد به شمار مي‌رود و مبتذل بودن فوتبال ما برگرفته از الگوسازي بسياري از اهالي فوتبال از ديگر كشورهاست. در اين ميان نويسنده «تيتر سوم» نگاه تيز بينانه‌اي به اين امر دارد و بارها با ديدگاه‌هاي منفي مطالب خود را عنوان كرده است.»

وي بيان كرد:« اين در حالي است كه هيچ يك از قطب‌هاي فوتبال نظير مسوولان، مديران، دوستداران و هواداران فوتبال، از نقد دل خوشي نداشته‌اند و نويسندگان اين حوزه نيز براي حركت در اين مسير با مشكلات بسياري روبه‌رو بوده اند. اين امر نيز از ديگر نكاتي است كه تيتر سوم در آن حرفي براي گفتن دارد. »

به اعتقاد اين طنزپرداز، طنز در فوتبال و در شيوه نگارش تيتر سوم آن‌جايي اتفاق مي‌افتد كه فوتبال در بسياري از موارد براي مخاطب نقش سرگرمي مي‌يابد. در اين فضا ايجاد طنز بسيار مشكل‌تر از زماني است كه جديت دارد. طنز اين نگارش در جايي است كه مقدمه‌هاي بي‌ربط آن جلوه رسمي و غير سرگرمي دارند، پس از آن تحليلي زيركانه مي‌تواند با كمي تامل، سبب خنده مخاطب شود.

زرويي تاكيد كرد:« طنز، جدي‌تر از هر هنر جدي قلمداد مي‌شود، تيتر سوم با بيان اصل ارزشمند بودن شعور خواننده و كسب اعتماد، با صداقت، آگاهي و نگاهي متخصصانه به فوتبال، مي‌كوشد تا سخره انگاشته شدن فوتبال را گوشزد كند. »

وي گفت:« جاي خالي چنين آثاري در فضاي ورزشي كشورمان مشهود است، آثاري كه بتوانند با نگاهي بي‌غرض و بهره‌مند از علومي نظير فلسفه و كلام، غير فوتبالي‌ها را نيز با يك بار مطالعه به اين سو بكشانند«.


نشست بررسی و نقد شیوه نگارش کتاب "تیتر سوم" نوشته محمود خیرخواه، روز سه شنبه ۱۰ خرداد با حضور ابوالفضل زرويي نصرآباد ،سيدمهدي جهرمي و شاهرخ نظري در سراي اهل قلم خانه كتاب برگزار شد. كارشناسان حاضر در نشست، در اين برنامه شيوه نويسندگي و گذر از مرزهاي يادداشت‌نويسي اثر را ارزيابي كردند.


 این کتاب، مجموعه یادداشت‌های یک روزنامه نگار ورزشی، محمود خیرخواه، درباره فوتبال است که شیوه نوینی در یادداشت‌نویسی ارائه کرده است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

مطالب مرتبط:


گزارش مراسم رونمایی جدیدترین آثار «ابوالفضل زرویی نصرآباد»

معرفی جدید ترین آثار «ابوالفضل زرویی نصرآباد»ارسال نظر
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما :