دوشنبه 23 خرداد 1390 - نمايش : 3225 نسخه چاپی

  «حديث قند» زرويي‌نصرآباد؛ تاريخچه‌اي از طنز ديروز و امروز فارسي
كتاب مجموعه مقالات طنز ابوالفضل زرويي نصرآباد با عنوان «حديث قند»، از سوي انتشارات «كتاب نيستان» منتشر شد. زرويي نصر‌آباد در اين مقالات سعي داشته تا بخش‌هايي تاثيرگذار از تاريخچه طنز مكتوب ادبيات فارسي، همراه با كلام بزرگان اين عرصه را مرور و تحليل كند.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، از ويژگي‌هاي اين كتاب آن است كه نويسنده در بخش‌هايي با لحني ساده و صمصيمي با مخاطبان مقاله خود سخن گفته است و به صراحت و بي‌تعارف به بيان برخي ديدگاه‌هاي شخصي و دروني؛ كنار ديدگاه‌هاي منتقدانه پرداخته است.


زرويي‌نصرآباد در اين مقالات سعي داشته تا بخش‌هايي تاثيرگذار از تاريخچه طنز مكتوب در تاريخ ادبيات فارسي را استخراج كند و بر آثار برخي بزرگان طنز‌پرداز و كلام آنان تحليل و مروري داشته باشد.

«طنز و جهاني شدن» نام اولين مقاله اين كتاب است كه در بخشي از آن آمده است: «برخي از فلاسفه؛ خنده را همچون نطق وجه مميزه انسان و حيوان مي‌دانند. اصولا لبخند زباني جهاني است. وقتي غير هم زباني با لبخند به شما مي‌نگرد يا با لبخند با شما حرف مي‌زند، بي آنكه دريابيد چه مي‌گويد، مي‌فهميد كه نظر سويي نسبت به شما ندارد يا از ناحيه او زياني متوجه شما نخواهد شد.»

وي همچنين با مروري بر آثار برخي از طنزپرازان معاصر در بخشي مفصل، به آثار كيومرث صابري‌فومني (گل آقا) پرداخته است.

«نگاهي گذرا به طنز در عرصه مشروطيت»، «نگاهي گذرا به مفاهيم طنز و انواع شوخ‌طبعي»، «روحانيون شوخ طبع»، «طنز انتقاد و رندي در غزليات لسان‌الغيب حافظ شيرازي»، «مقدمه‌اي بر سبك‌شناسي دو كلمه حرف حساب»، «تاملي كوتاه در باب كمدي و روش‌هاي ايجاد فضاي كميک»، «هزار نكته باريك‌تر ز مو»، «مقدمه كتاب يك بغل كاكتوس»، نام فصل‌هايي از اين كتابند.

دو فصل پاياني اين كتاب نيز به مقالاتي با نام «يادي از مرتضي فرجيان» و «محمد قاضي» اختصاص يافته است.

كتاب«حديث قند»، نوشته ابوالفضل زرويي‌نصرآباد، ارديبهشت امسال (90)، به شمارگان 2200 نسخه از سوي انتشارات «كتاب نيستان» منتشر شد و طرح روي جلد آن اثر فرزاد اديبي است.

اين كتاب 330 صفحه است و قيمت آن 6500 تومان است.

مجموعه داستان «غلاغه به خونش نرسيد» و مجموعه شعر «رفوزه‌ها» از تازه‌ترين آثار زرويي‌نصرآبادند كه امسال در نمايشگاه كتاب ارايه شدند.

به گفته علي شجاعي، مدير روابط عمومي انتشارات «كتاب نيستان»، آثار اين نويسنده بعد از كتاب‌هاي سيدمهدي شجاعي، از پرفروش‌هاي اين انتشاراتي در بيست‌و‌چهارمين نمايشگاه كتاب تهران بودند.

«تذكره المقامات» (نثر طنز)، «خاطرات سرپروفسور حسنعلي خان مستوفي» و «خر‌پژوهي» (خر در تاريخ طنز)، از ديگر آثار اين طنزپرداز به شمار مي‌آيند.

وي همچنين رماني براساس زندگي حضرت ابوالفضل(ع)،‌ با نام «ماه شب چهارده» را در حال انتشار دارد.

مطالب مرتبط:

تاملی کوتاه درباب کمدی و روش های ایجاد فضای کمیک

ارسال نظر
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما :